Останні новини

далі 
 
 

Вчора обстановка в районі проведення АТО продовжувала покращуватися – Речник АП

Вперше за останні декілька місяців ворог не застосовував важкого озброєння. Проте, за інформацією української військової розвідки, командування російсько-окупаційних військ видало ...

Справа українських політв’язнів Карпюка і Клиха

05.04 17:02

У березні 2014 року російські спецслужби викрали Миколу Карпюка в Чернігівській області, а Станіслава Клиха – у серпні того ж року в російському місті Орел.

За версією російського слідства, на початку 1990-х років на території України була створена воєнізована політична організація право-радикального спрямування “УНА-УНСО”, що дотримується націоналістичної ідеології, одними з цілей і завдань якої була протидія російській владі у будь-якій формі та знищення громадян РФ російської національності”. У Росії заявляють, що у період із грудня 1994 по січень 1995 року Карпюк і Клих спільно з іншими учасниками банд неодноразово брали активну участь у бойових зіткненнях із військовослужбовцями ЗС РФ на території Президентського палацу, площі “Минутка” та залізничного вокзалу міста Грозного, в ході яких вбили щонайменше 30 військовослужбовців і щонайменше 13 завдали поранення.

10 квітня Міністерство закордонних справ України викликало російського консула та вручило йому ноту протесту з приводу утримання під вартою двох громадян України.

“8 квітня до МЗС України було викликано консула Посольства Російської Федерації в України та вручено ноту, адресовану Міністерству закордонних справ Росії, в якій висловлено рішучий протест у зв’язку з порушенням російською стороною прав утримуваних під вартою на її території громадян України Миколи Карпюка (затриманий 21 березня 2014 року) та Станіслава Клиха (затриманий 11 серпня 2014 року)”, – зазначили у МЗС. При цьому було наголошено на грубому нехтуванні компетентними органами Російської Федерації своїми зобов’язаннями щодо надання дозволу на зустріч з консульськими посадовими особами України Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, а також на ігноруванні неодноразових звернень української сторони щодо надання інформації про місце тримання зазначених громадян України під вартою.

26 травня українські консули продовжили спроби зустрітися зі Станіславом Клихом та Миколою Карпюком.

20 липня правозахисник Олександра Матвійчук заявила, що у Росії щонайменше кілька десятків українців перебувають у тюрмах за сфабрикованими звинуваченнями – їх звинувачують у тероризмі, екстремізмі, шпигунстві. За словами Матвійчук, вдалося ідентифікували 11 громадян, що утримуються у російських тюрмах з політичних мотивів. Серед них – Юрій Яценко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Юрій Солошенко, Геннадій Афанасьєв, Олександр Костенко, Олександр Кольченко та інші.

10 вересня у Росії заявили про те, що українські політв’язні Микола Карпюк та Станіслав Клих під тиском дали свідчення про нібито участь Арсенія Яценюка у Чеченській війні. У Генштабі заявили, що такі заяви є безумовно комічними.

15 вересня у Верховному суді Чечні почалися попередні слухання у кримінальній справі стосовно українців Станіслава Клиха і Миколи Карпюка, обвинувачених у тому, що вони в 1994-1995 роках воювали на стороні УНА-УНСО проти російських військовослужбовців.

16 вересня Міністерство закордонних справ вручило російському консулу ноту протесту через порушення прав громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха у Росії. “15 вересня 2015 року до МЗС України було викликано консула Посольства Російської Федерації в Україні, якому наголошено на наявних порушеннях російською стороною прав громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, висловлено вимоги щодо забезпечення об’єктивного та неупередженого розгляду їхніх справ, неухильного виконання Росією своїх міжнародно-правових зобов’язань, притягнення до відповідальності осіб, винних у їх порушенні, а також вручено ноту МЗС України”, – йшлося у повідомленні. МЗС України неодноразово звертало увагу на грубі порушення прав українців. Станіслав Клих, зокрема, у липні 2015 року письмово заявив про застосування до нього тортур з боку співробітників російських правоохоронних органів з метою отримання свідчень та про відмову від свої попередніх свідчень, даних під тортурами.

24 вересня у МЗС України заявили, що Росія незаконно утримує щонайменше десятьох українців. Йшлося про Надію Савченко, Олега Сенцова, Олексія Чирнія, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва, Сергія Литвинова, Миколу Карпюка, Станіслава Клиха, Валентина Вигівського.

27 жовтня МЗС висловило ноту протесту у зв’язку з продовженням арешту українців до лютого 2016 року. В той же день Карпюк заявив про свою невинуватість у справі. “Карпюк дає свідчення. Докладно розповідає, де перебував у 1994-95 році, кому давав інтерв’ю і хто може підтвердити його алібі. Їх з Клихом звинувачують в участі у боях в Грозному 31 грудня 1994 і пізніше. Тому основний упор захисту – на алібі. Карпюк заявив, що ні він, ні Клих, ні Яценюк і Ярош не їздили в Чечню”, – написав адвокат Ілля Новіков. По закінченню засідання МЗС України заявило, що українські консули не змогли потрапити до Карпюка і Клиха через те, що Росія намагається приховати їхній фізичний стан після катувань. Посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба назвав це “абсолютно варварськими діями російської сторони”.

28 жовтня суд у Грозному позбавив Віру Савченко статусу громадського захисника у справі викрадених українців. “У суді в Грозному Віру Савченко позбавили статусу громадського захисника Миколи Карпюка і хочуть притягнути за образу судді. Щось не так сказала. Ви як хочете, але однієї справи Савченко для Росії більш ніж достатньо”, – повідомив тоді адвокат Ілля Новіков.

18 лютого правозахисний центр “Меморіал” визнав політичними в’язнями громадян України Миколу Карпюка і Станіслава Клиха. За словами правозахисників, формально інтереси українців представляли призначені російською владою адвокати, які, за словами обвинувачених, не надавали їм жодної правової допомоги. Адвокати ж, яких найняли родичі, змогли долучитись до справи лише тоді, коли слідство вже майже закінчило збирати докази. “Під час першої зустрічі з адвокатами обидва обвинувачені повідомили про тортури, завдаючи яких їх змушували обмовити себе й дати свідчення проти інших людей”, – йшлося у заяві “Меморіалу”. На думку правозахисників, обвинувальний висновок у цій справі складений із порушеннями й містить нібито “склад злочину”, якого не існує. “Враховуючи це, можна з великою впевненістю стверджувати, що Карпюк і Клих не винуваті, а слідство не має ніяких доказів того, що вони будь-коли були в Чечні”, – заявили в правозахисному центрі.

14 березня розгляд справи Карпюка і Клиха перенесли на невизначений термін.

16 березня українського консула Олександра Ковтуна пустили на побачення з українцями. Українські дипломати намагалися домогтися зустрічі з ув’язненими від листопада 2015 року.

17 березня російський суд відхилив апеляцію на продовження запобіжного заходу українцям Карпюку і Клиху.

25 березня Рада національної безпеки та оборони затвердила санкційний список проти осіб, причетних до незаконного засудження в Росії українців, у тому числі до утримання в РФ Карпюка і Клиха.

5 квітня стало відомо, що у Чечні відкрили ще одну справу щодо Станіслава Клиха. “Проти Станіслава Клиха все ж таки порушили ще одну кримінальну справу за образу посадової особи. Нагадаю, що кілька місяців тому Клиха було видалено із зали судового засідання за надто емоційну поведінку та висловлювання. Було призначено перевірку щодо наявності підстав для порушення справи. І от адвокат майже випадково дізнається, що справа вже є і в ній “активно ведеться слідство”, – повідомила правозахисник Марія Томак. Крім того, Верховний Суд Чечні, а саме суддя Вахіт Ісмаілов, відмовив у приєднанні до матеріалів справи протоколів допитів свідків захисту, які направила ГПУ. У пакеті документів були не лише протоколи, а й інші матеріали, щодо яких направляла запит до України російська Генпрокуратура.

Новини по темі